Årets LynMester 2014  (ÅLM2014)

 

Innbydelse (små forandringer kan forekomme), resultater og statistikk

 

Sarpsborg Sjakklubb innbyr for 18 året på rad til et åpent Sarpsborg mesterskap i lynsjakk.

I 2014 vil 6 lynturneringer inngå i kampen om å bli Årets LynMester i Sarpsborg i 2014 (ÅLM2014) hvorav de 4 beste resultatene (poengsummene) teller i sammendraget.

 

Følgende turneringer inngår i ÅLM2014 (små forandringer kan forekomme):

1. runde: Nyttårslyn, fredag 3/1. kl. 18.45 i Sangerhuset (15 partier)

2. runde: Klubbmesterskapet i lynsjakk, fredag 11/4. kl. 18.45 i Sangerhuset (12 partier)

3. runde: Sommeravslutning lynsjakk, fredag 6/6. (15 partier)

4. runde: Høstsesong lynsjakk, fredag 15/8 i Sangerhuset (15 partier).

5. runde: Østfoldmesterskapet i lynsjakk, fredag 14/11, kl. 18.00 Sangerhuset (18 partier)

6. runde: Julelyn, fredag 19/12. kl. 18.45 i Sangerhuset (15 partier)

 

Spillested på fredager Sangerhuset i Storgt. 21.

 

Det til enhver tid gjeldende lynsjakk reglementet til Norsk Sjakkforbund blir fulgt.

 

I 2014 vil de individuelle poengsummene til en spiller bli lagt sammen for å kåre Årets LynMester 2014. I turneringer som har 12, 18 eller 24 partier vil poengsummen bli skalert til 15 partier. Hvis gatemesterskapet den 24/8 (eller andre turneringer) blir en NVGP-turnering så vil antall partier ble 24 eller mer. I klubbmesterskapet vil poengsummen multipliseres med 15/12 = 1.25, i Østfoldmesterskapet  i lynsjakk vil poengsummen multipliseres med 15/18 = 5/6 = 0.83. De 4 høyeste poengsummene teller i sammendraget. Ved poenglikhet teller: 1. høyeste poengsum, 2. nest høyeste poengsum og så videre helt til et skille oppnås.

 

I turneringer som spilles etter Sarpsborg SKs lynsjakk monrad system, beregnes 1. og 2. kvalitet etter Kongevold kvalitet, hvis det fortsatt står likt teller innbyrdes oppgjør.

 

Pris for å delta er: 30 kroner for medlemmer eller bimedlemmer av Sarpsborg SK som betaler full kontingent. 40 kroner per turnering for øvrige. Se eventuell egen innbydelse til NVGP lynsjakk turneringer og Østfoldmesterskapet i lynsjakk 2014 for startkontingenter i disse turneringene.

 

Det vil i sammendraget bli premiert i to grupper med klasseinndeling på ca 1500 i lynsjakkrating. Premie gis sammenlagt til beste spiller i hver gruppe og beste senior og junior. Mesterskapet er åpent og krever ikke medlemskap i Sarpsborg SK.

 

Påmelding på spillestedet med unntak av SSK sommerlyn, gatemesterskapet og Østfoldmesterskapet i lynsjakk. Se egen innbydelse til sommerlynet, til gatemesterskapet bør alle melde seg på seg på senest fredag 16. august, i klubben eller til Ole Kr. Førrisdahl eller til Tormod Rangøy 90 76 64 34 (mobil). Så langt bord og stoler rekker til tar vi også med de som møter opp på spilledagen. Se egen innbydelse for påmelding til Østfoldmesterskapet i lynsjakk.

 

Informasjon: Ole Kr. Førrisdahl, Vogtsvei 8,1710 Sarpsborg, 69 13 80 49 (privat), 974 973 78 (mobil) , epost: ole.k.forrisdahl@hiof.no (arbeid), ole.k.forrisdahl@c2i.net (privat)

Sarpsborg SK’s hjemmeside: http://www.sarpsborgsjakk.no

 

Resultater ÅLM2014

 

Premiegruppe A

 

 

1

2

3

4

5

6

Sum

1

Arne-Roger Jensen

9,0

13,8

9,5

11,0

 

 

43,3

2

Kristian Livendahl, FSS

12,0

 

9,0

11,0

 

 

32,0

3

Bård Fjellengen

9,0

12,5

 

9,0

 

 

30,5

4

Joachim Solberg

 

 

14,5

13,0

 

 

27,5

5

Sigmund Lunde

8,0

10,0

8,0

 

 

 

26,0

6

Jan Ludvigsen, FSS sen

 

8,8

7,5

9,0

 

 

25,3

7

Hans Stabbetorp, FSS sen

8,0

6,9

8,0

 

 

 

22,9

8

Babak Irandoust

5,5

7,5

 

6,0

 

 

19,0

9

David Larsen, FSS

 

 

8,5

9,0

 

 

17,5

10

Øivind Johansen

11,5

 

 

 

 

 

11,5

11

Dag Andersen

 

10,0

 

 

 

 

10,0

13

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

23

               

 

Premiegruppe B

 

 

1

2

3

4

5

6

Sum

1

Erlend Halvorsen

6,0

7,5

9,0

9,0

 

 

31,5

2

Rune Livendahl, jr

5,5

6,3

7,5

7,0

 

 

26,3

3

Shaya Irandoust, jr

6,5

8,1

 

7,5

 

 

22,1

4

Egil Madsen, sen

3,0

5,0

6,0

6,0

 

 

20,0

5

Kai Otto Johannesen

6,0

 

9,0

 

 

 

15,0

6

Rolf Livendahl, FSS

 

 

 

8,5

 

 

8,5

7

Katja Hanebuth, FSS

 

1,3

4,0

2,5

 

 

7,8

8

Almir Preljevic, jr

 

2,5

5,0

 

 

 

7,5

8

Jon Anders Stabbetorp, FSS

 

 

 

7,5

 

 

7,5

10

Thorbjørn Skau, FSS sen

 

 

7,0

 

 

 

7,0

10

Eirik Moltu, jr

 

 

7,0

 

 

 

7,0

12

Sigurd Tranem

 

5,0

 

 

 

 

5,0

13

Jesper Myhrer, FSS

 

 

 

4,0

 

 

4,0

 

 

1. runde i ÅLM2014, Nyttårslyn 03.01.2014 (15 partier)

Resultatlisten leses slik: Plass i turneringen, plass i A- og B-klassen i ÅLM, navn, klubb, senior/junior, poengsum, første-/andre kvalitet i turneringen, ved lik 1. og 2. kvalitet avgjør innbyrdes oppgjør hvis mulig.

 

Resultater i TS:

 

1.

1A

Kristian Livendahl

 

FSS

12,0

2/3

2.

2A

Øivind Johansen

 

 

11,5

2/3

3.

3A

Bård Fjellengen

 

 

  9,0

2/4 (2-1)

4.

4A

Arne-Roger Jensen

 

 

  9,0

2/4 (1-2)

5.

5A

Hans Stabbetorp

sen

FSS

  8,0

3/5 (2-0)

6.

6A

Sigmund Lunde

 

 

  8,0

3/5 (0-2)

7.

1B

Shaya Irandoust

jr

 

  6,5

5/8

8.

2B

Kai Otto Johannesen

 

 

  6,0

5/8 (1-1)

8.

2B

Erlend Halvorsen

 

 

  6,0

5/8 (1-1)

10.

4B

Rune Livendahl

jr

 

  5,5

5/8

11.

7A

Babak Irandoust

 

 

  5,5

5/8

12.

5B

Egil Madsen

sen

 

  3,0

6/9

Det tas forbehold om forandringer i klasseinndelingen.

 

2. runde i ÅLM2014, Klubbmesterskapet i lynsjakk, 11.04.2014 (12 partier)

 

Resultater i TS:

 

1.

1A

Arne-Roger Jensen     11,0 2/3

2.

2A

Bård Fjellengen     10,0 2/3

3.

3A

Sigmund Lunde       8,0 2/5

4.

4A

Dag Andersen       8,0 4/7

5.

5A

Jan Ludvigsen sen FSS   7,0 4/7

6.

1B

Shaya Irandoust jr     6,5 3/5

7.

6A

Babak Irandoust       6,0 2/5

8.

2B

Erlend Halvorsen       6,0 4/7

9

7A

Hans Stabbetorp sen FSS   5,5 3/6

10.

3B

Rune Livendahl jr     5,0 3/5

11.

4B

Egil Madsen sen     4,0 5/8
12. 5B Sigurd Tranem       4,0 6/9
13. 6B Almir Preljevic jr     2,0 6/9
14. 7B Katja Hanebuth   FSS   1,0 6/9

Det tas forbehold om forandringer i klasseinndelingen.

 

Klubbmesterskapsfinalen i lynsjakk 2014

 

 

 

1

2

3

4

 5

Sum Kvalitet

Plassering

1

Erlend Halvorsen 0 1 0 0 0 1.0 2,0 5

2

Bård Fjellengen R R 1 R 1 3,5 6,75 2

3

Dag Andersen 0 R 1 1 1 3,5 5,75 3

4

Arne-Roger Jensen 1 1 1 R R 4,0   1
5 Sigmund Lunde R 0 0 1 R 2,0   4
6 Babak Irandoust 1 0 0 0 0 1,0 1.0 6

 

Juniorfinalen i lynsjakk 2014

Rune Livendahl - Shaya Irandoust 4 - 2 (0-1, 1-0, 1-0, 0-1, 1-0, 1-0)

Seniorfinalen i lynsjakk 2014

Egil Madsen vinner som eneste deltager.

3. runde i ÅLM2014, Sommeravslutning lynsjakk, 06.06.2014 (15 partier)

 

1.

1A

Joachim Solberg     14,5 2/3

2.

2A

Arne-Roger Jensen       9,5 2/4

3.

3A

Kristian Livendahl, FSS       9,0 2/3

4.

1B

Erlend Halvorsen       9,0 3/6

5.

2B

Kai Otto Johannesen       9,0 5/8

6.

4A

David Larsen, FSS       8,5 2/4

7.

5A

Sigmund Lunde       8,0 3/6

8.

6A

Hans Stabbetorp, FSS sen       8,0 4/8

9.

7A

Jan Ludvigsen, FSS sen       7,5 5/9

10.

3B

Rune Livendahl jr       7,5 6/10

11.

4B

Eirik Moltu jr       7,0 4/7

12.

5B

Thorbjørn Skaug, FSS sen       7,0 8/12

13.

6B

Egil Madsen sen       6,0 4/8

14.

7B

Almir Preljevic jr       5,0 6/9
15 8B Katja Hanebuth, FSS       4,0 7/11

Det tas forbehold om forandringer i klasseinndelingen i ÅLM.

 

4. runde i ÅLM2014, Høstsesongstart lynsjakk, 15.08.2014 (15 partier) 

 

1.

1A

Joachim Solberg     13,0 2/3

2.

2A

Arne-Roger Jensen     11,0 2/3

3.

3A

Kristian Livendahl, FSS     11,0 2/4

4.

4A

Jan Ludvigsen, FSS sen      9,0 3/6 (+1, -)

5.

5A

David Larsen, FSS      9,0 3/6 (-1, +1)

6.

6A

Bård Fjellengen      9,0 3/6 (-, -1)

7.

1B

Erlend Halvorsen  9,0 4/6

8.

2B

Rolf Livendahl, FSS      8,5 5/8

8.

3B

Shaya Irandoust jr      7,5 4/7

10.

4B

Jon Anders Stabbetorp, FSS      7,5 5/8

11.

5B

Rune Livendahl jr      7,0 4/7

12.

6B

Egil Madsen      6,0 5/8
13. 7A

Babak Irandoust

 

 

 6,0

6/9

14. 7B

Jesper Myhrer, FSS

 

 

 4,0

6/9 

15. 8B

Katja Hanebuth, FSS

 

 

 2,5

6/9

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

Det tas forbehold om forandringer i klasseinndelingen.

 

 

5. runde i ÅLM2014, Østfoldmesterskapet i lynsjakk, 14.11.2014 (18 partier)

2. kolonne angir plassering i ÅLM, 3 kolonne plassering i ratinggruppe i turneringen.

1.

1A

           

2.

2A

           

3.

3A

           

4.

4A

           

5.

5A

           

6.

6A

           

7.

7A

           

8.

8A

           

9.

9A

           

10.

1B

           

11.

10A

           

12.

11A

           

13.

12A

           

17.

3B

           

18.

4B

           

19.

5B

           

14.

13A

           
15.              

16.

14A

           

 

6. runde i ÅLM2014, Julelyn, 19.12.2014 (15 partier)

 

1.

1A

         

2.

2A

         

3.

3A

         

4.

4A

         

5.

1B

         

6.

2B

         

7.

5A

         

8.

6A

         

9.

3B

         

10.

4B

         

11.

5B

         

12.

7A

         

13.

6B

         

14.

7B

         

15.

8A

         

 

 

Historikk og statistikk, Årets LynMester 1997-2014

 

Årets LynMester, 2. og 3. plass i sammendraget

 

Årets LynMester

 

2. plass

 

3. plass

 

2014            

2013

Joachim Solberg, Moss/SSK

56,0

Arne-Roger Jensen

51,5

Sigmund Lunde

35,8

2012

Joachim Solberg, Moss

50,9

Arne-Roger Jensen

46,5

Kristian Livendahl

45,1

2011

Joachim Solberg, Moss

52,1

Arne-Roger Jensen

46,5

Kenneth Hamre

41,3

2010

Arne-Roger Jensen

49,6

Kenneth Hamre

43,3

Stian Johansen, FSS

40,3

2009

Joachim Solberg, SSK/Moss

54,7

Arne-Roger Jensen

40,0

Kenneth Hamre

35,1

2008

Hogir Talat, FSS

46,3

Arne-Roger Jensen

43,8

Stian Johansen, FSS

37,8

2007

Joachim Solberg, Alta/IØSS

51,9

Arne-Roger Jensen

50,3

Hogir Talat, FSS

41,4

2006

Arne-Roger Jensen

52,9

Jahn Spillum, Moss

38,8

Sigmund Lunde

37,0

2005

Arne-Roger Jensen

54,0

Jahn Spillum, Moss

39,5

Ole Kr. Førrisdahl

39,5

2004

Arne-Roger Jensen

50,1

Jahn Spillum, Moss

44,4

Markus Lømo

42,2

2003

Arne-Roger Jensen

44,1

Jahn Spillum, Moss

44,1

Bård Fjellengen

40,6

2002

Joachim Solberg

51,2

Arne-Roger Jensen

47,9

Jahn Spillum, Moss

40,2

2001

Joachim Solberg, Moss

79

Arne-Roger Jensen

66

Jahn Spillum, Moss

51,5

2000

Joachim Solberg, Moss

72,5

Arne-Roger Jensen

67

Jahn Spillum, Moss

42

1999

Øivind Johansen

76

Joachim Solberg, Moss

71

Arne-Roger Jensen

56

1998

Arne-Roger Jensen

73

Øivind Johansen

63

Jahn Spillum, Moss

54,5

1997

Göran Thuresson, Tanum

78,5

Arne-Roger Jensen

67

Jan Roger Johansen

50

Fra ÅLM97 til ÅLM2001 ble det gitt poeng etter NGP systemet (17, 13, 10 etc + 25, 20 etc.). Dette systemet fokuserer på vinneren, å premier vinneren mye i forhold til de øvrige. Etter noen år observerte man at sammenlagtvinneren ofte var klar etter de fire første rundene, samtidig kunne små differenser i kvaliteten gi store differenser i sammendraget. For å holde på spenningen frem til siste runde innførte man fra ÅLM2002 at de individuelle poengsummene oppnådd i de enkelte rundene skulle telle i sammendraget. Dette gir maksimalt 4 x 15 poeng = 60 poeng i sammendraget.

 

Vinnere i de enkelte turneringene i ÅLM 1997 - 2014

 

Runde 1

Runde 2

Runde 3

Runde 4

Runde 5

Runde 6

2014 Kristian Livendahl, FSS Arne-Roger Jensen Joachim Solberg Joachim Solberg    

2013

Joachim Solberg, Moss

 Arne-Roger Jensen

 Kristian Livendahl, Moss

 Joachim Solberg, Moss

 Joachim Solberg

 Joachim Solberg

2012

Joachim Solberg, Moss

Kristian Livendahl

Kristian Livendahl

Joachim Solberg, Moss

Joachim Solberg, Moss

Stian Johansen, Moss

2011

Joachim Solberg, Moss

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, Moss

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, Moss

Joachim Solberg, Moss

2010

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Holger Blauhut

IM Petter Haugli, Moss

Joachim Solberg, Moss og Hogir Talat, FSS

2009

Joachim Solberg, Alta

Joachim Solberg, Moss

GM Jon Ludvig Hammer, OSS

Joachim Solberg

Joachim Solberg, Moss

Holger Blauhut, SSK

2008

Hogir Talat, FSS

Øivind Johansen

IM Jon Ludvig Hammer, OSS

Joachim Solberg, Alta

Holger Blauhut, SSK

Hogir Talat, FSS

2007

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, Alta

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, Alta og

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, IØSS

Joachim Solberg, Alta

2006

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, Alta

Arne-Roger Jensen

Hogir Talat, FSS

Joachim Solberg, Alta

2005

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, Moss

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

2004

Joachim Solberg

Joachim Solberg

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Petter Haugli, MSK

Joachim Solberg, Alta

2003

Joachim Solberg

Joachim Solberg

Arne-Roger Jensen,

FSS

Helge Rangøy, Halden

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg

2002

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg,

Moss

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg

Joachim Solberg

2001

Arne-Roger Jensen

Jahn Spillum, Moss

Joachim Solberg, Moss

Joachim Solberg, Moss

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, Moss

2000

Joachim Solberg, Moss

Joachim Solberg, Moss og

Øivind Johansen

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Atif Dumpor, Sarajevo

Arne-Roger Jensen

1999

Joachim Solberg, Moss

Øivind Johansen

Joachim Solberg, Moss

Øivind Johansen

Arne-Roger Jensen

Joachim Solberg, Moss

1998

Øivind Johansen

Arne-Roger Jensen

Arne-Roger Jensen

Fredrik Johnsen

Joachim Solberg, Moss

Jahn Spillum, Moss

1997

Göran Thuresson, Tanum

Göran Thuresson, Tanum

Arne-Roger Jensen

Göran Thuresson,

Tanum

Arne-Roger Jensen

Jan Roger Johansen

 

Flest seire 1997 – 2014 (etter 4. runde 2014)

Nr.

Navn

Klubb

Antall

Seire

1.

CM Joachim Solberg

Sarpsborg SK/ Moss SK/Alta/IØSS

44

2.

Arne-Roger Jensen

Sarpsborg SK/FSS

35

3.

FM Øivind Johansen

Sarpsborg SK

5

4.

Hogir Talat

Fredrikstad SS

4

4.

Kristian Livendahl

Sarpsborg/FSS

4

6.

Holger Blauhut

Sarpsborg SK

3

6.

Göran Thuresson

Tanum SK

3

8.

IM Petter Haugli

Moss SK

2

8.

GM Jon Ludvig Hammer

OSS

2

8.

Jahn Spillum

Moss SK

2

11.

Stian Johansen

Moss SK

1

11.

Helge Rangøy

Halden SK

1

11.

Atif Dumpor

Sarajevo

1

11.

Fredrik Johnsen

Sarpsborg SK

1

11.

Jan Roger Johansen

Sarpsborg SK

1

 

Vinner av B gruppa, junior og senior klassen.

År

B-gruppe

Junior

Senior

2014      

2013

Eirik Moltu

Eirik Moltu

Hans Stabbetorp, FSS

2012

David Larsen, FSS

Didrik Bråthen, Nordstrand

Tormod Rangøy, SSK

2011

Geir-Arne Eriksen, Moss

Eirik Moltu, SSK

Jahn Spillum, Moss

2010

Babak Irandourst, SSK

Kenneth Hamre, SSK

Jan Ludvigsen, FSS

2009

Tor Egil Holst, SSK

Kenneth Hamre, SSK

Oddvar Eriksen, SSK

2008

Frode Thorsen, SSK

Stian Johansen, FSS

Anker Aasum, Halden

2007

Erlend Halvorsen, SSK

Hogir Talat, FSS

Oddvar Eriksen, SSK

2006

Stian Johansen, FSS

Stian Johansen, FSS

Jahn Spillum, Moss

2005

Tor Egil Holst, SSK

Erlend Halvorsen, SSK

Helge Rangøy, Halden

2004

Kenneth Hamre, SSK

Kenneth Hamre, SSK

Helge Rangøy, Halden

2003

Bjørn B. Johansen, FSS

Kenneth Hamre, SSK

Helge Rangøy, Halden

2002

Sudhir Gupta, SSK

Jonas A. Ingvaldsen, SSK

Helge Rangøy, Halden

2001

Hans Stabbetorp, FSS

Jonas A. Ingvaldsen, SSK

 

2000

Frank Grønli, SSK

Jonas A. Ingvaldsen, SSK

 

1999

Jonas A. Ingvaldsen, SSK

Jonas A. Ingvaldsen, SSK

 

1998

Helge Jansson, FSS

Frode Fosby, SSK

 

1997

Bjørn B. Johansen, FSS

Frode Fosby, SSK